LONKING” korxonasining rivojlanish hamda paydo boʻlish tarixi juda ajoyib hamda namunali – bugungi kunda Xitoyning eng yirik texnikani ishlab chiqaruvchisi hisoblanuvchi bu korxona yaqindagina oʻzining 20 yilligini nishonladi.
“LONKING” ning birinchi zavodi esa 1993- yilda Fudzyan shahrida barpo etilgan boʻlib, oʻsha davrda ushbu korxona “China Infrastructure Machinery Holdings Limited” degan nomga ega boʻlgan. Faqatgina 2008- yilda korxonaning nomi “Lonking Holdings Limited”ga oʻzgartirildi.
“LONKING” nomi ikkita soʻzlarning birikmasidan paydo boʻlgan: “Ajdarho” ma’nosini anglatuvchi xitoycha “LON” soʻzi, hamda “Qirol” ma’noni anglatuvchi inglizcha “KING” soʻzlaridan. Shunday ekan, “LONKING” – “Ajdarholarning qiroli” degan ma’noni anglatadi.
Murakkab maxsus texnikani “bahaybat temir mashinalar” deb bejiz nomlashmagan, “LONKING” korxonasi esa koʻplab koʻrsatkichlar boʻyicha jahon miqyosidagi bozorda yetakchilik oʻrinni egallab, “LuiGong” hamda “XCMG” kabi jahonga mashhur brendlar bilan raqpbatlashmoqda.
22.jpg
Ushbu korxonaning bunday tez erishgan muvaffaqiyatning asosiy sababi esa – sanoat korxonasida zamonaviy va yangi asbob-uskunalarni boshidan boshlab ishlatganidir.
Shu bilan birgalikda, ancha ahamiyatli ega boʻlgan sabablaridan yana biri bu – ishlab chiqarish jarayonidagi xarajatlarni kamaytiruvchi energiya quvvatini tejovchi texnologiyalarni kiritish korxonaning asosiy siyosati hisoblanadi. Bunga qoʻshimcha, korxona mamlakatning ekologiyasini asrab-avaylab kelgan holda, tabiiy resurslarni oqilona tarzda ishlatib kelmoqda.
19.jpg
Shu bilan bir qatorda, korxonaning tor ixtisoslashuvi ham katta rol oʻynab kelgan – maxsus texnika, asbob-ukunalar, yoʻl-qurilish texnikasi, toʻliq siklga ega boʻlgan zavodlar, toʻgʻridan-toʻgʻri ishlab chiqaruvchilardan yoʻnaltirilgan qurilish materiallari bilan ta’minlash – ushbu korxonaning yetakchi yoʻnalishlaridan biri hisoblanib keladi.
“LONKING” korxonasi  gʻildirakli yuk ortgichlarni, gidravlik ekskavatorlarni, yoʻl gʻaltaklarni, shu bilan bir qatorda uchi ayri (panshaxali) yuk ortgichlarni, motogreyderlarni, bortli burilish imkoniyatiga ega boʻlgan yuk ortgichlarni hamda osma asbob-uskunlarni ishlab chiqaradi.
20.jpg
Shu bilan birgalikda ushbu korxona: uzatmalar qutisini, gidro-transformatorlarni, gidravlika tizimlarning butlovchi qismlarini, yetakchi vallarni va shu kabi boshqa frontal yuk ortuvchi texnika uchun zarur boʻlgan asosiy butlovchi qismlarni loyihalashtirib ishlab chiqaradi. Frontal yuk ortgichlarni ishlab chiqarish lokalizatsiyasi 90% gacha yetib boradi, bu esa ishlab chiqarish jarayonining tannarxini sezilarli darajada kamaytiradi.
23.jpg
2009-2010 yillarda “LONKING” korxonasi  500 million yuanni  ilmiy faoliyatga sarfladi. Yangi mahsulot hamda yangi texnologiyalarni loyihalashtirishga, mavjud boʻlgan ishlab chiqarish jarayonlarni takomillashtirish hamda rivojlantirishga, shu bilan bir qatorda, zamonaviy ilmiy hamda texnologik kashfiyotlarni ishlatish jarayonlarini izlashga sarflangan maglagʻlari esa – umumiy investitsiya mablagʻlarning 30Gt ga tengdir!
2010 yilda “LONKING” korxonasi ISO 9001 sertifikatini qoʻlga kiritadi.
18.jpg
Bugungi kunda Fudzyanda joylashgan “LONKING” zavodi  900 000 kvadrat metr maydonga ega boʻlgan eng ulkan va zamonaviy ishlab chiqarish majmuasi hisoblanib, gʻildirakli yuk ortgichlarni, yoʻl gʻaltaklarni, shu bilan birgalikda koʻprik va gidravlika butlovchi qismlarni, transmissiya hamda shu kabi boshqa agregatlarni ishab chiqarish jarayonlarini amalga oshiradi.

История возникновения и развития компании LONKING удивительна и показательна - являясь на сегодняшний день одним из крупнейших машиностроительных производителей в Китае, компания совсем недавно отметила свой 20-летний юбилей.
Первый завод  LONKING был построен в 1993 году в городе Фудзянь, а называлась компания в те времена - China Infrastructure Machinery Holdings Limited. Лишь в 2008 г. название было изменено на Lonking Holdings Limited.
Название LONKING было образовано путём слияния двух слов: китайского LON - "дракон" и английского KING - "король". Таким образом,  LONKING  означает "Король драконов".
И это не случайно - недаром сложную спецтехнику называют железными монстрами, а техника LONKING по многим показателям занимает лидирующее положение на мировом рынке спецтехники, соперничая с такими именитыми брендами как LiuGong и XCMG.
22.jpg
Одной из причин столь быстрого успеха компании является изначальное использование самого современного оборудования на предприятиях компании.
Немаловажное значение также имеет приоритетная политика компании, предписывающая внедрение энергосберегающих технологий, которые значительно снижают издержки в производстве. При этом компания рационально использует природные ресурсы, заботясь об экологии региона.
Свою роль также сыграла довольно узкая специализация компании - ведущим направлением деятельности компании является поставка спецтехники, оборудования, дорожно-строительной техники, заводов полного цикла, строительных и отделочных материалов напрямую от производителя.
19.jpg
LONKING  производит колесные погрузчики, гидравлические экскаваторы, дорожные катки, вилочные погрузчики, мотогрейдеры, погрузчики с бортовым поворотом, а также навесное оборудование.
Компания разрабатывает и производит основные компоненты для фронтальных погрузчиков: коробки передач,  гидротрансформаторы, компоненты гидравлической системы, ведущие валы и другие. Локализация производства в фронтальных погрузчиках составляет до 90%, что существенно сокращает себестоимость производства.
20.jpg
В сравнительно небольшой истории развитии компании можно отметить следующие вехи:
1993 год - открытие в Шанхае промышленного индустриального парка LONKING    общей площадью более 1 миллиона кв.м., включающего в себя центр исследований и разработок и завод, выпускающий колесные погрузчики, дорожные катки, автогрейдеры, а также компоненты для техники. Инвестиционные масштабы парка, потенциал центра исследований и разработок, объемы производства и качество управления соответствуют характеристикам мирового класса.
2000 год - компания LONKING  занимает 3 место по объему продаж фронтальных погрузчиков в отрасли и удостаивается престижной в Китае награды «China Top Brand».
2003 год - создание технопарка в городе Гаоань (провинция Цзянси) по производству основного оборудования для спецтехники: зубчатых колес, насосов, клапанов, сбора коробок передач, мостов и других компонентов. Площадь технопарка занимает 300 000 кв.м и является важнейшим центром производства Лонкинг.
2004 год - продажи фронтальных погрузчиков LONKING  превысили 10 000 единиц.
2005 год - LONKING  регистрируется на Гонконгской фондовой бирже.
23.jpg
В период с 2006 по 2010 гг. - LONKING  учреждает 19 дочерних компаний, каждая из которых специализируется на производстве и сборке определенных компонентов для техники LONKING.
2007 год - компания приобретает завод Baiyun Electro Mechanical и основывает производственный центр в городе Чженьчжоу (провинция Хэнань), развивая выпуск своей продукции на базе  производственных мощностей завода.
В том же году продажи фронтальных погрузчиков достигают 30 000 единиц, 10 000 из которых продается на международном рынке.
2009 год - получение статуса официального дилера завода LONGGONG.
2010 год - получение официального права на продажу техники и развития дистрибьютерской сети заводов LONGGONG, YTO, LUI GONG и государственного завода PENG PE.
2009-2010 гг. - LONKING  вкладывает 500 миллионов юаней в научную деятельность. Объем инвестиций компании в разработку новых продуктов и технологий, доработку и развитие существующих производственных процессов, а также в разработку способов применения новейших научных и технологических достижений, достигает 30Gт общих объемов инвестирования.
2010 годLONKING  получает сертификат ISO 9001.
18.jpg
Сегодня завод LONKING в Фудзяне является крупнейшим современным производственным комплексом площадью более 900 000 кв.м и осуществляет производство колесных погрузчиков, дорожных катков, а также мостов, гидравлических компонентов, трансмиссий и других агрегатов.